14. Lemanın 2. Makamı

On Dördüncü Lemanın İkinci Makamı

Altı sırdır.

1. Kainat, insan ve arz simasında “üç sikke-i Rububiyet”(Allahın her zaman her yerde ve her mahluka muhtaç oldukları şeyleri vermesi ve idaresi altında bulundurması) var.

 • Biri; teavün (yardımlaşma), tesanüd (karşılıklı dayanışma), teanuk (kucaklaşma), tecâvübden (birbirinin ihtiyacına cevap verme) tezahür eden Sikke-i Kübra-i Uluhiyyettir. (Allahın her şeyi kendisine ibadet ve itaat ettirmesi)
 • İkincisi; teşabuh (birbirine benzeme), tenasüp (uygunluk, yakınlaşma), intizam (düzen), insicam (tertip) ve merhametten tezahür eden Sikke-i Kübra-i Rahmaniyyettir. (Allahın rahman oluşu, bütün yarattıklarına rızık vermesi)
 • Diğeri; İnsanın mahiyet-i camiasının simasındaki letaif-i re’fet ve dekaik-i şefkat ve şuaat-ı İlahiyeden tezahür eden Sikke-i Ulya-i Rahimiyettir. (Merhamet)

2. Kur’an-ı Mucizül Beyan vahidiyet (Allahın bütün her şeydeki birlik tecellisi; Allahın tüm her şeyde bir imzasının olması. ) içinde ehadiyet (Allahın her şeyde birliğini göstermesi; tüm nesnelerde Allahı gösteren şeyler olması.) cilvesini gösteriyor.

 • Güneşi unutturmamak için her damlada güneşin aksini gösterdiği gib Zat-ı Akdesi unutmamak için her bir şeyde hususan zihayatta daima vahidiyetteki Sikke-i Ehadiyeti nazara veriyor.

3. Şu hadsiz kainatı şenlendiren rahmettir ve rahmete ulaşma vesilesi de “besmele”dir.

 • Kinatın her bir nev’i insana yardım ediyor, ya da Kadir-i Mutlak’ın ilmi ile oluyor. Eşbette envar-ı mahlukatı sana “lebbeyk” dedirten bir zat-ı zülcelal vardır, ve bizim O’na şükrümüzün tercümanı “Besmele”dir.

4. En küçük bir şeyden, en küçük bir daireden, en büyük bir sikkeye, en büyük bir daireye kadar bir vahdet vardır.

 • Ve min ayetihi halkussemavati vel ardi ve ihtilafü el sinetikum ve elvaniküm. Göklerin ve yerin yaratılışı ile dillerinizin ve renklerinizin, renkleriniz ve simalarınız farklılığı da yine O’nun varlık ve birliğinin delilleridir.(Rum 22)

5. İnsanda suret-i Rahman vardır.

 • İnnalllaha halakal insana ala suretirrahman. Allah,insanı Rahman ismini tamamıyla gösterir bir surette yaratmıştır.(Buhari İsti’nam)
 • İnsan ism-i Rahman’ı tamamen gösterir bir surettedir.

6. Güneşe yetişemiyorsun fakat onun ziyası sana ulaşıyor. Aynen öyle de Zat-ı Akdes’e uzağız fakat O’nun ziya-ı Rahmeti Onu bize yakın ediyor.

 • Rahmeti bulan bitmez tükenmez bir Hazinei Nur buluyor. Rahmeti bulmak için ise vesile Salavattır.
 • Hazine-i Rahmetin en kıymettar pırlantası Zat-ı Ahmediye(as) olduğu gibi, en birinci anahtarı dahi “Bismillahirrahmanirrahim”dir. Ve en kolay bir anahtarı da “salavat”tır.

orijinali: http://www.erisale.com/#content.tr.1.30

14. Lemanın 2. Makamı” üzerine 2 yorum

 1. 1 . sırda geçen fiiller: teavün, tesanüd, teanuk ve tecavüb (cevaplaşma) dır.. teaccüb gibi bir fiil geçmiyor. Düzeltirseniz iyi olur.

  • Uyarınızdan dolayı teşekkür ederiz. Düzeltildi.
   Zaman kısıtından dolayı gözden kaçan kısımlar olabilir. Karşılaştığınız her türlü yanlışlığı lütfen iletiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s